Blog

Manuální terapie Ludmily Mojžíšové

11.8.2016

Terapie podle Ludmily Mojžíšové je známa zejména mezi ženami, které se snaží delší čas neúspěšně otěhotnět. Respektive je mezi nimi známa především její cvičební sestava, která se skládá z 10 cviků. Cviky jsou určeny pro autoterapii funkční sterility, nicméně tato cvičební sestava není vše, co paní Ludmila Mojžíšová vytvořila. Ludmila Mojžíšová je i autorkou uceleného konceptu manuální terapie, který je vhodné aplikovat před vlastním zahájením cvičení. Cílem manuálních technik je odstranění blokád, změn svalového napětí (a to jak ve smyslu zvýšení, tak i snížení) a normalizace pohybového aparátu jako celku. Až na takto „vylepšeném“ těle je vhodné začít s cíleným cvičením. Manuální terapii Ludmily Mojžíšové provádí pouze fyzioterapeut, který prošel odborným kurzem v této problematice.

Koncept manuálních technik Ludmily Mojžíšové obsahuje velmi efektivní mobilizace 7 pravých žeber. Pravá žebra v tomto případě neznamenají ty, která jsou uložena na pravé polovině těla, ale ty, která jsou spojena přímo s hrudní kostí. Mobilizace tedy řeší jak pravostranná, tak levostranná žebra. Pravá žebra spolu s hrudní kostí a páteří tvoří oporu pro řadu vnitřních orgánů a zároveň představují místa, kde se upínají svaly. Díky mobilizaci žeber dojde k odstranění blokád nejen přímo v oblasti skloubení, ale následně dojde i k normalizaci svalového napětí ve svalech, které se upínají na zmiňovaná žebra. Díky této formě mobilizace dojde k uvolnění i v oblasti krční a hrudní páteře.

K odstranění blokád bedernípáteře, kyčelních kloubů a křížokyčelních spojení využívá terapie dle Ludmily Mojžíšové opět vlastní manuální techniky, které kompletně řeší danou oblast. Blokády ve výše zmíněných částech těla mají přímý vztah k funkci vnitřních orgánů uložených v malé pánvi. Mobilizace normalizuje nejen pohybový aparát, ale také má pozitivní vliv právě na činnost orgánů, které jsou inervovány z této oblasti páteře.

S touto oblastí úzce souvisí i správná funkce svalů pánevního dna. Ludmila Mojžíšová ve své terapii zdůrazňovala důležitost ošetření této svalové skupiny per rectum, tedy s využitím vstupu skrz řitní otvor. Díky této formě přístupu je možné vyšetřit a následně v případě potřeby ošetřit zvýšené napětí ve svalech pánevního dna. Dle zjištěných výsledků je následně možné provést i mobilizaci kostrče, na kterou se upíná výrazná část pánevního svalstva.

Manuální terapie podle metody Ludmily Mojžíšové přináší řešení pro pacientky trpící nejen funkční sterilitou, ale je vhodná i pro osoby s dlouhodobými bolestmi v oblasti zad a pánve a zároveň je velmi přínosná u žen, které trpí bolestivou menstruací a dalšími gynekologickými poruchami. Z mého pohledu se jedná o metodu první volby, která by měla předcházet operativní léčbě nebo IVF, popřípadě by ji měla vhodně doplňovat. Jedná se o neinvazivní zákrok, který nezpůsobí žádné nevratné změny, které bohužel mnohdy s sebou nese operativa.
 

 

Did you like this article? Share it!

  
  

Back

Jak poznat správnou aktivaci svalů pánevního dna

Jak poznat správnou aktivaci svalů pánevního dna

Nejste si jistá, že aktivujete svaly pánevního dna správně?

Máte někdy pocit, že nevíte, jestli vše „tam dole“ pracuje tak, jak má?

Právě pro vás byla vyvinuta speciální pomůcka Educator.
5 rad, jak si vybrat ty pravé venušiny kuličky

5 rad, jak si vybrat ty pravé venušiny kuličky

Venušiny kuličky jsou u nás stále více chápány jako erotická, než jako zdravotnická pomůcka. Ve vztahu k pánevnímu dnu je však jejich léčebný efekt nesporný a já osobně vnímám jejich přínos v sexuálním životě spíše jako vedlejší bonus nevyčíslitelné hodnoty, než jako hlavní účel. Pokud se podíváte do jakéhokoli e-shopu s erotickými pomůckami, naleznete tam nepřebernou nabídku, já vám poradím, jak nalézt pro vás nejvhodnější typ.

Kegelovo cvičení - překonaný fenomén?

Kegelovo cvičení - překonaný fenomén?

Pokud budete chtít řešit svůj problém se stresovou inkontinencí pomocí internetu, jeden z prvních odkazů, co vám váš vyhledavač nabídne, bude určitě Kegelovo cvičení. Vyřeší vám ale skutečně toto cvičení váš problém?