Blog

Epiziotomie - co, proč a jak

7.12.2016

Hned v úvodu bych ráda předeslala, že se neřadím mezi zastánce nebo jednoznačné odpůrce epiziotomie. Nemyslím si, že je vhodné její „plošné“ užívání bez rozmyslu. Na druhou stranu se dle mého názoru může jednat o postup, který je v některých případech užitečný, jako například při netypických pozicích dítěte a v některých případech dokonce nezbytný, jako například při ohrožení života dítěte.

Cílem tohoto článku je prosté vysvětlení termínu epiziotomie a shrnutí, proč se k ní vlastně v našem zdravotnictví tak často přistupuje.

Epiziotomie je odborný termín pro nástřih hráze, který v České republice podstoupí téměř 50 % žen rodících vaginálním porodem. Jedná se o nejběžnější gynekologický zákrok, který je velmi často prováděn bez souhlasu rodičky a ještě častěji je prováděn čistě automaticky.

Cíle episiotomie jsou:

  • usnadnění porodu a jeho zrychlení, zejména u dětí větších než 4 kg,
  • zabránění samovolným rupturám hráze,
  • předcházení poraněním hlavičky dítěte,
  • snížení rizika poporodní inkontinence a poruch defekace,
  • rychlejší hojení poporodní jizvy.

 

Nástřih bývá nejčastěji veden:

  • Mediolaterálně – na obrázku linie 2
  • Mediálně – na obrázku linie 1
  • Laterálně - na obrázku linie 3
  • J – shape – na obrázku linie 4
Linie 5 z obrázku představuje rozšířenou laterální episiotomii, která bývá volena pouze v případě, že je nezbytné udělat velký prostor. Všimněte si také, jaké všechny svaly jsou zasaženy, při volbě tohoto typu nástřihu. Jeho rozsah je mnohem větší.
 

 Grafické zobrazení typů epiziotomie

Grafické zobrazení typů epiziotomie

Zdroj: prezentace „Ošetření porodních poranění“. Kališ V., Štěpán J. Jr., Karbanová J., Landsmanová J., Bednářová B.

Rozsah nástřihu je volen dle velikosti miminka, respektive dle toho, kolik porodník potřebuje udělat místa pro průchod plodu.

Did you like this article? Share it!

  
  

Back

Jak (ne)vyřešit inkontinenci

Jak (ne)vyřešit inkontinenci

Původně jsem do svého blogu chtěla psát pouze články, kde budu sdělovat pouhá fakta a vyhnu se svým osobním názorům a postřehům. Nicméně po mediální masáži, která mne zasáhla tento týden, nemohu jinak, než přidat pár svých dojmů… a to je teprve středa :-)
Jak poznat správnou aktivaci svalů pánevního dna

Jak poznat správnou aktivaci svalů pánevního dna

Nejste si jistá, že aktivujete svaly pánevního dna správně?

Máte někdy pocit, že nevíte, jestli vše „tam dole“ pracuje tak, jak má?

Právě pro vás byla vyvinuta speciální pomůcka Educator.
Poporodní bolesti pánve

Poporodní bolesti pánve

Ženské tělo prochází v období těhotenství a po porodu celou řadou změn. Tyto změny s sebou často přináší i více či méně bolestivé stavy. Fenoménem, o kterém se příliš často nemluví, jsou poporodní bolesti pánve. Ženy je často berou jako cosi normálního, ovšem jejich objektivní stav je již daleko za hranicí fyziologického poporodního obrazu.