Blog

Epiziotomie - děkuji nechci!

7.12.2016

Protože jsem v minulém týdnu publikovala článek vysvětlující nástřih hráze a proč bývá tak často v našem porodnictví volen, musím samozřejmě tento týden publikovat článek další a to takový, který by vysvětlil, proč bývá epiziotomie tak často odmítána a jaké argumenty používají její odpůrci.
 
  • Z mého pohledu největší rozdíl mezi epiziotomií a neřízenou rupturou je v hloubce poškození. Zatímco spontánní rupturou dojde k narušení jen v povrchové vrstvě svalů, epiziotomií jsou přeťaty všechny tři vrstvy svaloviny pánevního dna.

  • Taktéž při spontánních poranění dochází k poškození svalstva v nejtenčích místech a poškození se zpravidla vyhýbá větším cévám nebo nervům. Následná postižení jsou tedy menšího rozsahu.

  • Kritici epiziotomie velmi často připomínají, že rozsáhlá poranění, která sahají až k análnímu otvoru, jsou často právě důsledkem provedeného nástřihu a rozvíjí se jako jeho pokračování.

  • Při nástřihu je narušen porodní mechanizmus dítěte a děťátko se nemůže spontánně otočit. Následně je nezbytná manuální pomoc zdravotnického personálu při jeho cestě ven.

  • U ženy se může objevit posttraumatická stresová porucha spojená s narušením svalstva pánevního dna. Tento proces se velmi často rozbíhá zejména při nástřihu provedeném proti vůli ženy. Ano, i k takovýmto situacím v našem zdravotnictví dochází.

  • Velmi často rány po nástřihu více krvácejí, jsou hlubší a déle se hojí.
 

Did you like this article? Share it!

  
  

Back

Epiziotomie - co, proč a jak

Epiziotomie - co, proč a jak

Hned v úvodu bych ráda předeslala, že se neřadím mezi zastánce nebo jednoznačné odpůrce epiziotomie.

Cílem tohoto článku je prosté vysvětlení termínu epiziotomie a shrnutí, proč se k ní vlastně v našem zdravotnictví tak často přistupuje.
6 situací, kdy je vhodné vyhledat odborníka na pánevní dno

6 situací, kdy je vhodné vyhledat odborníka na pánevní dno

Nejste si jistá, jestli právě Váš problém je to pravé pro ordinaci odborníka na problematiku pánevního dna? Přináším Vám článek o šesti nejběžnějších potížích, které ke mě přivádějí mé pacientky.
Kegelovo cvičení - překonaný fenomén?

Kegelovo cvičení - překonaný fenomén?

Pokud budete chtít řešit svůj problém se stresovou inkontinencí pomocí internetu, jeden z prvních odkazů, co vám váš vyhledavač nabídne, bude určitě Kegelovo cvičení. Vyřeší vám ale skutečně toto cvičení váš problém?