Blog

Jak poznám, že mám diastázu?

23.1.2017

Výrazné oslabení břišního svalstva nebo velmi často také těhotenství mohou způsobit rozestup břišního svalstva takzvanou diastázu. Také si při pohledu do zrcadla stále připadáte jako v pátém měsíci těhotenství a známí se vás ptají, kdy se miminko narodí? Možná je diastáza i váš problém. Ale není třeba věšet hlavu, jedná se o řešitelný problém!  

Diastáza břišního svalstva vzniká v průběhu přímého břišního svalu. Uprostřed tohoto svalu je vazivový pruh linea alba, který spojuje jeho pravou a levou část. K vzdálení těchto částí velmi často dojde nárůstem objemu dutiny břišní v období druhé poloviny těhotenství. Návrat do původního stavu však často spontánně neprobíhá. K rozestupu břišních svalů však může dojít i oslabením břišních svalů nebo jejich špatným posilováním.

Jak poznám, že mám diastázu?
Položte se na záda, pokrčte nohy a zvedněte hlavu a ramena nad podložku. Touto pozicí aktivuje přímý sval břišní. Nyní si prsty jedné ruky zkuste prohmatat břicho od pupíku směrem k hrudní kosti. Je-li u vás přítomna diastáza, budete cítit měkkou část mezi pravou a levou kontrahovanou částí přímého břišního svalu. Pokud je problém výraznější, bude se prostor mezi svaly vyklenovat, vznikne zde jakási stříška, a rozestup bude patrný i pohledem.

Vznikla-li diastáza oslabením svalů, je možné začít cvičit prakticky ihned. Pokud vznikla na podkladě proběhlého těhotenství, je vhodné dodržet přibližné časové odstupy nezbytné pro regeneraci ženského těla po porodu. Probíhalo-li těhotenství bez komplikací fyziologicky, není problém začít s pohybovou aktivitou po uplynutí šestinedělí. V případě, že žena podstoupila císařský řez, zde je vhodnější posečkat se cvičením do zhojení operační rány, alespoň tři měsíce. Začátek cvičení je vhodné zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.  

Vlastní terapie diastázy spočívá v cílené aktivaci břišního svalstva. Zároveň je velmi podstatné zkontrolovat a případně upravit dechový stereotyp, ověřit si správnou činnost hlubokého stabilizačního systému a svalů pánevního dna. Je důležité brát celé tělo jako jeden systém a neřešit pouze diastázu. Ta nevznikla sama o sobě, ale na podkladě svalové dysfunkce. Vyřešení diastázy pohybovou léčbou je možné, je však nezbytné při terapii brát ohledy na možný vznik poranění páteře, kýly nebo jiných komplikací. Vždy je vhodné proto cvičit pod dohledem odborníka.
 

Did you like this article? Share it!

  
  

Back

Přehled inkontinenčích pomůcek

Přehled inkontinenčích pomůcek

Bohužel velmi často je léčba inkontinence, zejména jejích těžších typů, během na dlouhou trať a v takovém případě je nezbytné, zajistit si kvalitní pomůcky, které vám pomůžou vyřešit problémy spojené s únikem moči, hlavně pak jejich sociální dopad. Inkontinenčních pomůcek existuje celá řada typů, jejich správná volba je velmi důležitá pro pohodlí nositele a jeho pocit komfortu.
Jak poznat správnou aktivaci svalů pánevního dna

Jak poznat správnou aktivaci svalů pánevního dna

Nejste si jistá, že aktivujete svaly pánevního dna správně?

Máte někdy pocit, že nevíte, jestli vše „tam dole“ pracuje tak, jak má?

Právě pro vás byla vyvinuta speciální pomůcka Educator.